Europske sigurnosne politike

Republika Hrvatska je 2013. postala zemlja članica Europske unije i samim time postala dio europskog sigurnosnog sustava. Kroz ovaj predmet obrađuju se Europske sigurnosne politike, nadležnosti i agencije  koje su se razvijale postupno. Danas je ovo područje većim dijelom u zakonodavnoj nadležnosti Europske unije dok nacionalne službe provode dogovorene politike i aktivnosti. Slijedom toga, poznavanje ovog područja i njegovog razvoja kao i poznavanje europskih institucija i pravnih akata je preduvjet učinkovitog djelovanja na europskoj razini. Europska unija je za pomoć nacionalnim tijelima osnovala i brojne agencije na ovom području u kojima sudjeluju i predstavnici Republike Hrvatske.

 Ovo područje se neprestano razvija sukladno novim sigurnosnim ugrozama i očito je da se u današnjem svijetu države ne mogu same suprotstaviti svim oblicima međunarodnog kriminala  već se traži djelovanje na regionalnoj, europskoj i globalnoj razini.


Osnove cestovne prometne infrastrukture i nacrtne geometrije

Cilj nastavnog plana i programa je da studenti ovladaju općim znanjima o prometnoj infrastrukturi kao mediju u i na kojem se odvija promet, utjecaju prometne infrastrukture na mobilnost i sigurnost prometa. Usvjanje temeljnih zakonitosti koje su vezane uz projektiranje, izgradnju i održavanje prometne infrastrukture, njen utjecaj na osnovne komponente prometa, mogućnost utjecaja policije na planove i izvedbu pojedinih prometnih infrastrukturnih rješenja. Ovladavanje znanjima i vještinama iz područje tehničkog crtanja, crtanja nacrta, tlocrta, bokocrta i presjeka osnovnih elemenata cestovno prometne infrastrukture. Temeljem usvojenih znanja prepoznavati manjkavosti u prometnoj infrastrukturi, kritički prosuđivati, predlagati i grafički prikazivati predložena poboljšanja infrastrukturne mreže s ciljem povećanja sigurnosti cestovnog prometa.