GIS u kriminalistici

Cilj kolegija je da specijalisti kriminalistike steknu kompetencije samostalne uporabe komponenti GIS-a pri detekciji, određenju i razumijevanju sigurnosnih problema i njihovih trendova, kao i učinaka provedenih prevencijskih mjera te suvremenim tehnologijama ojačaju sposobnost donošenja optimalnih budućih strategija upravljanja sigurnosnim izazovima i upravljanja sigurnosnim događajima u stvarnom vremenu, kao i da koriste GIS pri kriminalističkim istraživanjima organiziranog kriminala, pri serijama kaznenih djela s obzirom na  prostornu komponentu detekcije i izračuna najvjerojatnije ishodišne točke počinitelja i mogućih ruta osumnjičenika kaznenih djela. 

Kazneno-pravna zaštita djece i maloljetnika

Kaznenopravna zaštita djece i maloljetnika

Okvirni sadržaj predmeta: Djeca i maloljetnici kao žrtve kaznenih djela: materijalno pravni i procesni aspekt te specifičnosti policijskog postupanja; kaznena djela protiv života i tijela, spolne slobode i spolnog ćudoređa, obitelji i mladeži te vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom; fenomenološka i etiološka obilježja počinitelja kaznenih djela na štetu djece i maloljetnika; međunarodni standardi zaštite djece i obveze Hrvatske (posebice Ministarstva unutarnjih poslova); društvena skrb za djecu žrtve, suradnja policije s drugim državnim tijelima i ne-vladinim organizacijama.

VAŽNO UPOZORENJE:
SVI SADRŽAJI (PREZENTACIJE I DR.), KAO I PODACI KOJI SE KORISTE U MEĐUSOBNOJ KOMUNIKACIJI NA OVOM KOLEGIJU, NE SMIJU SE KORISTITI U JAVNOSTI, DAVATI DRUGIMA NA KORIŠTENJE, NITI RAZMJENJIVATI IZVAN LINIJE RADA. SVAKA ZLOUPORABA BIT ĆE PRIJAVLJENA, A ŠIFRA ZA PRISTUP ĆE BITI AUTOMATSKI UKINUTA.

Odnosi s javnošću

Okvirni sadržaj predmeta: Komunikološke značajke odnosa s javnošću. Policija i javnost: medijska promocija funkcioniranja i učinkovitosti policije. Suradnja policije i medija. Medijska promocija i prezentacija policijskih aktivnosti. Prezentacijske vještine. Intervju. Tiskovne konferencije. Verbalni i neverbalni aspekti komunikacijskih vještina. Grupna i individualna komunikacija. Komuniciranje u kriznim situacijama. Analiza slučajeva. Igranje uloga. Praktične vježbe uz video nadzor.

Osnove projektnog menadžmenta - Upravljanje projektnim ciklusom

CILJ KOLEGIJA:

Stjecanje znanja, vještina, samostalnosti i odgovornosti u području upravljanja projektima - planiranju, pripremi i provedbi projekata.

ISHODI UČENJA:

  1. Definirati i objasniti projekt, program i portfelj, vrste projekata i različite modele provedbe projekata s posebnim naglaskom na EU projekte
  2. Definirati sudionike i procedure u provedbi projekata na nacionalnoj i EU razini         
  3. Prepoznati i objasniti važnost i način izrade pripremne dokumentacije za nominiranje EU projekata
  4. Primijeniti stečena znanja u izradi projektnog prijedloga i ostale dokumentacije za nominaciju EU projekata
  5. Prepoznati i objasniti važnost i način izrade dokumentacije za provedbu EU projekata
  6. Primijeniti stečena znanja u izradi radnog plana projekta i ostale dokumentacije za provedbu EU projekata
  7. Prepoznati i definirati važnost i način provedbe marketinga projekta i izvještavanja u projektu
  8. Prepoznati i definirati ostale modele i mogućnosti provedbe projekata i usporediti ih s modelima provedbe EU projekata
  9. Povezati stečena znanja o pripremi i provedbi projekata s mogućnosti primjene u rješavanju problema i razvoju organizacije i u svakodnevnom radu.
SAŽETAK PROGRAMA KOLEGIJA:

  • Uvodni dio
  • Definiranje osnovnih pojmova
  • EU projekti, programi i fondovi; vrste EU projekata
  • udionici u provedbi projekata
  • Uloge u provedbi projekata
  • Pravna osnova za provedbu projekata (EU i HR)
  • Priprema projekata – procedure i dokumentacija; izrada projektnog prijedloga
  • Provedba projekata – twinning ugovori, radni plan projekta
  • Vremenski i financijski plan projekta
  • Marketing i izvještavanje u projektu
  • Ostali modeli provedbe projekata (projekti u prevenciji, IPMA model)

LITERATURA:

OBVEZNA:

  • European Commission. Twinning Manual. Revision 2017 – Update 2018
  • Zakon o provedbi projekata međunarodne institucionalne suradnje Europske unije i projekata tehničke pomoći (NN 99/2018).
  • Pravilnik o upućivanju policijskog službenika na rad u međunarodne organizacije, institucije i tijela EU te radi sudjelovanja u međunarodnom projektu (NN 79/2018)

DOPUNSKA:

  • Strohmaier, M. (2008). Projektni menadžment – osnovna skripta (prijevod). Ministarstvo unutarnjiih poslova Republike Austrije



Sociologija kriminala

Vidi opis predmeta na ISVU VPŠ: https://www.isvu.hr/javno/hr/vu200/nasprog/2019/pred40536.shtml



Suzbijanje krijumčarenja oružja

Okvirni sadržaj predmeta: Osnovni pojmovi u svezi s problematikom oružja, međunarodni i nacionalni pravni, institucionalni i metodološki okvir, znanstvena i stručna istraživanja problematike, nacionalna stretegija i akcijski planovi kontrole oružja, kriminalistička tehnika, taktika i metodika suzbijanja nedozvoljenog posjedovanja i krijumčarenja oružja i eksplozivnih tvari.

Nastavnik: Dean Savić

Upravljanje rizikom

Cilj predmeta je upoznati studente sa osnovnim pojmovima upravljanja rizicima, upoznati ih sa važnosti upravljanja rizicima za jednu organizaciju, posebice policijsku organizaciju. Studenti se osposobljavaju za načine identificiranja, procjene i analize rizika u poslovnim procesima organizacije posebice policijske na strateškoj, taktičkoj i operativnoj razini, Studenti će moći izgraditi pristup upravljanja u procesima kojima će sudjelovati i rukovoditi na način da upravljaju rizicima, poduzimajući odgovarajuće kontrolne mjere. Studenti se osposobljavaju za korištenje alata upravljanja rizikom u taktici policijskog postupanja i izradi sigurnosne prosudbe.

.

Nastavnik: Davor Labaš