Kriminalistička metodika istraživanja maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu djece

Društveni, kriminološki i zakonodavni aspekti maloljetničke delinkvencije i kaznenopravne zaštite djece. Postupanje policije u predmetima maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu djece. Metodika kriminalističkog istraživanja maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu djece. Suradnja policije i drugih nadležnih tijela u prevenciji i suzbijanju maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu djece.

Metodika istraživanja visokotehnološkog kriminaliteta

Student će nakon polaganja ispita ovog predmeta moći:  klasificirati - ugroze računalnog sustava sa stajališta njegova pouzdanog rada; raščlaniti - zakonski okvir potrebit za primjenu mjera zaštite informacijskog sustava (zakoni, pravilnici, uredbe, standardi); procijeniti - računalne rizike; predvidjeti - računalne ugroze; izgraditi - sustave za detekciju i prevenciju neovlaštenih aktivnosti; stvoriti -  pouzdanost računalnog sustava primjerenu procjeni rizika; izdvojiti - dokaze o ranjivostima sustava; raščlaniti - korake i metode procesa upravljanja ranjivostima; klasificirati - maliciozni softver i tehnike njegove primjene; kategorizirati - metode penetracija u računalni sustav; formulirati - korake penetracijskog testiranja; dizajnirati - izvještaj o penetracijskom testiranju; povezati - obilježja računalnih incidenata sa kaznenim djelima iz područja računalnog kriminaliteta.

Uvod u računalnu sigurnost-izv

Predmet je namijenjen izučavanju sustavnog pristupa računalnoj sigurnosti. Težišni cilj predmeta je usvajanje znanja iz domene zaštite računalnih sustava, kako sa stajališta pojedinih računala tako i sa stajališta sigurnosti raznih umreženih računala, i to bilo da je riječ o intranet, ekstranet ili Internet konceptu. Cilj predmeta je i prezentirati studentima pravne i normativne aspekte sigurnosti u svezi s radom na računalima i računalnim mrežama. Nakon uspješno završenog predmeta polaznici će biti osposobljeni za:  raščlaniti zakonsku regulativu s naslova problematike informacijske sigurnosti, i to sa međunarodne i nacionalne razine za danu problemsku situaciju; prepozati i razlikovati svekolike ugroze danog računalnog sustava, te izgradnju sigurnosnih rješenja na principima risk menagementa i međunarodnih standarda; biti će obućeni u oblikovanju i klasificiraju sigurnosne ugroza i stvaranju modela zaštite od istih, a sukladno tome znati će osmisliti sigurnosna rješenja za konkretne situacije; sustavni razvoj i izgradnju sigurnosnih rješenja na području komunikacija, a posebice rada s Internetom, temeljenu na kriptografskim modelima i sigurnosnim protokolima; biti će osposobljeni za upravljanje procesima razvoja, izgradnje i implementacije rješenja iz domene informacijske sigurnosti na najvišim razinama upravljanja.